April 28, 2016 · S3 AWS Hosting WebSite

S3 üzerinde WebSite Hosting Nasıl Yapılır?

WebSite

AWS S3, Amazon'un sağladığı Simple Storage Servisidir. Bu servis ile istediğiniz türde dosyaları pdf,html,mp3, mpeg4, vb.. bir çok dosyayı objId, dosyaData'sı olacak şekilde bu servis içerisinde saklayabilirsiniz.

Web sayfasının internetten sunulabilmesi için farklı farklı yöntemler bulunur. En genel kullanım Apache HTTP Sunucusu üzerinden Web sayfasının sunumudur. Bilinen en yaygın yöntem olan Apache HTTP static html sayfalarını sunabildiği gibi sunucu tarafında PHP kodunu'da çalıştırarak HTML sayfasıda üretebilir.

Java tarafında Tomcat, Jetty, Glassfish, JBoss, Weblogic Node.js tarafında Express.js, .NET, Phyton, Ruby on Rails ve farklı dillerle implement edilmiş bir çok HTTP sunucusundan kendi web sitesinizi sunabilirsiniz.

Bu işlemi yapabilmek için bir EC2 sanal sunucusu alıp bunun içerisine istediğiniz bir HTTP Sunucusunu kurabilirsiniz. Ama bu sunucu çökerse sitenize girilemez duruma gelir, daha garantili bir sistem için 2 tane EC2 sunucusu alıp önüne bir ELB(Elastic Load Balancer) kurmamız gerekir. En ucuz maliyet 2 tane t2.nano kurulumunun aylık maliyeti 10$ tutacaktır.

Eğer ki web sayfanızın veritabanı ihtiyacı yok ise sadece static html sayfa ve client side js'lerden oluşuyor ise bu işlemi S3 üzerinden hosting işlemini çok çok ucuza ve güvenilir şekilde çözebilirsiniz.

Domain İsmini Alın

İlk yapacağınız işlem Domain ismini belirlemeniz olacaktır. Bu domain ismini farklı sitelerden alabilirsiniz. Hosting ihtiyacınız olmayacak sadece Domain İsmi Register Edeceksiniz.

Ben domain ismini bluehost üzerinden aldım örneğin yumod.com

S3 Bucket'ı oluşturun

AWS Console'undan S3 servisinin içerisine girin ve burada web sitenizin ismin ben www.yumod.com isminde bir bucket oluşturuyorum. Bu bucket sizin web siteniz ile ilgili statik dosyaları host edeceğiniz alan.

Create Bucket

Bucket oluştururken size en yakın Region seçmeye dikkat edin. Avrupa'da Frankfurt ve Ireland bölgeleri yakınlık açısından Türkiye için daha uygun.

AWS Region'ları, servislerin sağlandığı bölgelerdir. Bu bölgelerin içerisinde birden fazla Availability Zone ismini verdiğimiz işlemci, disk, network cihazlarının bulunduğu data center'lar yer alır. Bu nedenle S3 bucket'ını hangi region'da açtığınız önemlidir. Fiziksel olarak web siteniz hizmet sağlayacağı bir bölgede olması websitenize erişim hızınızı arttıracaktır.

S3 Bucket'ı Konfigure Edin.

S3 Bucket'ının içerisine dosyalara attığınızda bu dosyalara dışarıdan erişim yetkiniz bulunmamaktadır. Her dosyanın yanına gidip erişim izni ayarlamak yerine

Bucket'ı seçerek Permission sekmesinden Edit Bucket Policy düğmesine basın. Tüm kova(bucket) için izin ataması gerçekleştirin.

BucketPermssion

Bucket Özellikleri altından Static Web Hosting sekmesine giderek aşağıdaki ayarlamaları yapın. Burada bucket'ınıza bir websitesi olarak ulaşabilecek Endpoint adresini görebilirsiniz. Enable website hosting seçeneğini aktif hale getirerek Index ve Error Document'larını tanımlayınız. Bu sayede ilgili Endpoint'e bir request olması durumunda AWS index.html sayfasına yönlendirmede bulunacaktır.

StaticWebHosting

index.html ve error.html dosyalarını oluşturup bucket'ın içerisine atmayı unutmayın.

DNS Ayarlaması

Domain ismini aldığınız yere gidin. Bluehost'da cpanel/DNS Zone Editor içerisinden kendinize ait domain ismini seçin buraya yumod.com yazınca AWS'deki endpoint'e yönlendirilmesi için bir CNAME kaydı tanımlayacağız.

www adresini AWS'de üsteki resimde yer alan Endpoint adresini veriyoruz. A* kaydı tanımlamadık. Çünkü elimizde bir IP adresi mevcut değil.

DNS Record

YumoD.com Hoşgeldiniz.

Hop siteniz hazır. Artık arkaplanına istediğiniz gibi sitenizi oluşturabilirsiniz. Böyle S3 kullanarak hosting ihtiyacınızı çok çok ucuza getirebilirsiniz :)

yumod.com

  • LinkedIn
  • Tumblr
  • Reddit
  • Google+
  • Pinterest
  • Pocket
Comments powered by Disqus