September 12, 2016 · Route53

Domain İsmini AWS Route53 Taşıma

DNSTransfer

Web sayfası oluşturmak için 2010'dan beri Hosting, Domain ismi alma ve yönetme işlemlerini Bluehost üzerinden gerçekleştiririm. Son dönemlerde IT ile ilgili işlemlerimin çoğunu AWS üzerine taşıdığım için burada bulunan Domain isimlerini AWS Route53 Transfer etmek istedim. Bu yazıda bu işlemlerin nasıl yapıldığını anlatmaya çalışacağım.

Anlattığım örneğin GoDaddy, Hostgator, Global Gold vb farklı hostinglerde içinde benzer şekilde gerçekleşecektir.

Adım 1 Bluehost'un DNS ayarlarının olduğu sekmeye gidin. Transfer etmek istediğiniz Domain ismini seçecek Lock sekmesine gidin ve "unlock your domain" düğmesine basın. Bu sizin Domain transfer edebilmeniz için üzerindeki kilidi kaldırmanızı sağlayacaktır.

DNS Transfer

Adım 2 Name Servers sekmesi altında bluehost nameserverları geçici olarak benim ekranda gösterdiğim NS adresleri ile değiştirin. Bunlar AWS kısmında işe yaramayacak. İlerleryen kısımda bunu anlatacağım. Bu kısmı Route53'den ayarlayacaksınız.

DNS Transfer

Adım 4 Transfer EPP kısmına girerek diğer Registerer aktarmak için EPP koduna ihtiyacınız olacak. Bu kodu kullanarak Domain isminizi transfer edebileceksiniz.

DNS Transfer

Adım 5 Route53 kısmına giderek Transfer Domain düğmesine basın

DNS Transfer

Adım 6 Select Domain sekmesinde transfer etmek istediğiniz domain ismini girerek Check düğmesine basın.

DNS Transfer

Adım 7 Domain Options sekmesine daha önceden elde etmiş olduğunuz Authorization Code (EPP Code) girin.

DNS Transfer

Adım 8 Transfer Request(İsteğinizi) submit ettiğinizde sistemde 14 adımlık aktarım transferini başlatmış olursunuz Aktarım Durumları

DNS Transfer

Adım 9 EPosta adresininize Transferi onaylayıp onaylamadığınıza dair bir mail gelecek. Linki tıklayarak açılan sayfadan onaylama ve reddetme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz

DNS Transfer

DNS Transfer

DNS Transfer

Adım 10 Tekrar Domain Transfer durumuna baktığımızda 7/14 sistemin beklemekte olduğunu görebilirsiniz.

DNS Transfer

Adım 11 Bu sefer bluehost kısmında aktarım işlemini onaylamanız gerekiyor.

DNS Transfer

Adım 12 Bu işlemden sonra Domain ismi başarıyla aktarıldığına dair hem ekrandan hem de eposta mesajından işleminizin sonucunu görebilirsiniz.

DNS Transfer

DNS Transfer

DNS Transfer

Beni Saatlerce Uğraştıran Kısmı

Hosted Zone oluşturunca bunun içerisinde bir A ve CName Record ile Hosting adresine vermeme rağmen siteye yönlenme işlemi gerçekleşmedi. Sorun için baya bir kafa patlattım. İlk başta Route53 içerisinde doğru çalışıp çalışmadığını kontrol ettim. Ve Route53 bu kımın doğru bir şekilde çalıştığını test ettim.

DNS Transfer

Sorun NameServer'lara atanan TTL(Cache temizlenme süresinin çok uzun zamandan kaynaklanmasından olduğunu düşnünerek bu süreyı 900 saniyeye çektim. Ama sonuç yine başarısızdı.

DNS Transfer

Sonra sistemi Who is ile sorgulattığımda Hosted Zone'daki NameServer isimleri ile Who is'deki Nameserver'ların uyuşmadığını farkettim. Bu kısım Registered Domains sekmesi altından güncellenerek Hosted Zone NameServer'ları atandığında problemin giderildiğini yönlenmedirmenin başarılı bir şekilde gerçekleştiğini gördüm.

DNS Transfer

  • LinkedIn
  • Tumblr
  • Reddit
  • Google+
  • Pinterest
  • Pocket
Comments powered by Disqus