May 19, 2016 · AWS Sertifikalari

AWS Sertifika Sınavlarına Hazırlık İçin İpuçları

Abdullah Çetin Çavdar'ın yazısıdır.

AWS Solution Architect Associate Exam

Merhabalar,

17 Mayıs'ta AWS Certified Solution Architect - Associate sınavını başarılı ile tamamladım. Yay. :)

Bu süreçte;

vb konularda kendi tecrübelerimi paylaşmak istiyorum. Bu noktada, sevgili Onur'da bana bu şansı verdigi için teşekkür ediyorum.

Solution Architect sınavları genel olarak ölçeklenebilir (scalable), yüksek erişilebilir (high available), hataya dayanıklı (fault tolerant) yazılım uygulamaları tasarlanması ve bunların AWS üzerine çalıştırılmasını konu alır. Bu baglamda, AWS ana hizmetlerinin (compute, storage, database, networking, security, etc.) tamamına yakınına hakim olmanız beklenmektedir. Ancak bu gözünüzü korkutmasın. Çünkü bu sınav, temel seviyeyi ölçen bir sınav olduğu için, aşırı derecede detay içermiyor.

AWS servisleri üzerindeki "hands-on" deneyiminiz bence basarılı olabilmek için birincil derecede önemli. Bu yüzden ilk tavsiyem, bir AWS hesabı açıp hemen servisleri incelemeye ve kullanmaya başlamanız. 1 yıl free tier üyeliği ücretsiz. Ne kadar çok servisi kullanıp detayını öğrenirseniz ve servislerin birbirleri ile ilişkisini öğrenirseniz, sınavı da bir o kadar rahat geçersiniz.

AWS'nin sertifika sayfasında sınavla ilgili bir bilgilendirme belgesi var. Bu belgede, sınavda hangi konuların olduğu ve bunların nasıl bir ağırlıklandırıldığı detaylı olarak açıklanıyor. Lütfen bu belgeyi dikkatle okuyun.

AWS'nin yayınladığı "whitepaperlar sınava hazırlık aşamasında gerçekten çok faydalı. Özellikle "Security" ve "Best Practices" belgelerini mutlaka ve mutlaka okuyun. Veri güvenliği kısmı, sınavın %20'sini içeriyor ve bu belgeyi okuyarak güvenlik sorularını rahatlıkla yanıtlayabilirsiniz. Bu belgeleri aşağıdaki bağlantıları kullanarak ulaşabilirsiniz:

Sınavda, çoktan şeçmeli ve liste içerisinden 2 ya da 3 seçenegin işaretlendiği sorular var. Sorular genellikle senaryolar şeklinde hazırlanmış. Bir durum tarifleniyor ve bu sizden o duruma en uygun gerçekleştirimi seçmeniz bekleniyor. Herhangi bir şekilde ezber gerektiren sorular yok. AWS sertifika sayfasında örnek sorular var. Bu soruları inceleyerek sınavda çıkabilecek sorular hakkında bir fikriniz olabilir.

Tavsiyem, genel olarak tüm servisler hakkında bilgi sahibi olduktan sonra, aşağıdaki servisleri detaylı bir şekilde öğrenmek;

AWS'nin referans mimarilerine bakmak ta farklı servislerin nasıl birarada kullanıldığını öğrenmek açısından faydalı oluyor. Ben genel olarak hepsinin üzerinden geçtim. Size de tavsiye ederim. Buradan ulasabilirsiniz

Bunun dışında eğer AWS'ye yeni başladıysanız, temelden ileri seviyeye doğru gitmek mantıklı olabilir. Internet üzerinde AWS sertifilarina hazırlanmak için online kurslar var. Bunlar da gerçekten faydalı oluyor. Ben, Udemy üzerinden AWS Certified Solutions Architect - Associate 2016 kursunu tamamladım. Gerçekten çok basarılı. Tüm servislerin üzerinden detaylı olarak geçip, sınavda çıkabilecek noktalara değinip, ipucları veriyor. Benim için cok faydalı oldu. Birkaç soruyu hiç düsünmeden cevapladım. Ayrıca CloudAcademy'de de bilgilendirici kurslar ve quiz'ler var. Buradan da yararlanabilirsiniz.

Son olarak da, AWS'in FAQ Frequently Asked Questions belgelerine de göz atmanızı tavsiye ederim . EC2, S3, RDS ve VPC FAQ'larına baktım ben. Sınavda işime yaradı.

Umarım, bu bilgiler sizin için de faydalı olur ve basarı ile sınavı geçersiniz. :)

Sevgiler,
Cetin. (http://www.linkedin.com/in/accavdar)

  • LinkedIn
  • Tumblr
  • Reddit
  • Google+
  • Pinterest
  • Pocket
Comments powered by Disqus