August 22, 2016 · AMI Virtualization

AWS AMI Sanallaştırma Türleri (Paravirtual veya HVM)

Bir önceki yazımda AWS EC2 üzerinde Çalışan Ortamı Başka Bir EC2'ya Taşıma Hikayesi Bu ParaVirtual VM ve Hardware VM farkını anlatacağımdan bahsetmiştim.

Bu iki farklı VM'ın Bare Metal üzerindeki Xen Hypervisor üzerinde çalışır. Xen Hypervisor üzerindeki Guest olarak görüntülenenler VM'ler ve Xen burada CPU Scheduling ve Mem Partitioning'den sorumlu. Networking, External Storage, Video Card ve Diğer I/O'lardan habersiz bir şekilde sanallaştırma işlemini gerçekleştirir.

XenHypervisor

Hardware VM üzerindeki Domain Guestler için tam bir sanallaştırma işlemi gerçekleştirilir. Üzerinde çalışan işletim sisteminde hiç bir değişiklik olmadan tüm istekler altta çalışan donanıma iletilir. Xen burada VM'lerin işlem zamanlarının paylaştırılmasından alttakı Hardware en etkin şekilde kullanılmasından sorumludur.

ParaVirtual VM üzerindeki Domain Guestler için tam bir sanallaştırma işlemi gerçekleşmez. Üzerinde çalışan işletim sistemini modifiye ederek içerisinden hardware VM olarak direk kullanabilmelerine olanak sağlar. HVM göre daha hızlıdır.

Eskiden linux için Paravirtual, windows için HVM tavsiye edilirken. Son dönemde HVM ile Paravirtual arasındaki farkın kapanması sebebi ile HVM standartlaşmaya başlamış hatta en fazla kullanılan t2.micro sadece HVM AMI'lerini desteklemektedir.

Bare Metal ve Hypervisor

İlk başta Bare Metal ve Hypervisor kavramlarından bahsetmiştik

Bare Metal Bulut üzerindeki fiziksel sunucuyu tek bir müşterinin kullanması. Multi-tenant yöntemde aynı sunucuyu birdan fazla müşteri kullanabilir.

A bare-metal server is your traditional dedicated server with a hip new name for the cloud…

BareMetal

Hypervisor Baremetal üzerinde işletim sisteminin altına VM'ler oluşturarak yük dağılımını doğru yapan uygulamalardır.

A hypervisor is an OS that can create virtual machines within a bare-metal server.

Hypervisor

Son olarak bu yazıyıda okumanızı öneririm Tech Talk: Microservices and Containers. How Much Faster Than a VM?!

  • LinkedIn
  • Tumblr
  • Reddit
  • Google+
  • Pinterest
  • Pocket
Comments powered by Disqus